Vybrat si správnou stranu bývá těžké

| 9. 4. 2019 | Článek

Některé volby jsou snadné a jejich důsledky nebývají vážné. Třeba jaký jogurt si v obchodě dáme do košíku. Taková rozhodnutí děláme denně. Opravdu těžké volby absolvujeme jen občas. Mohou ale zásadně změnit náš život.

Když německá armáda umožnila nacistům ovládnout naši zem, moji rodiče stáli před těžkou volbou. Jak se zachovat? Mlčet nebo dokonce kolaborovat s nepřítelem bylo v té době snadné. Postavit se na odpor proti okupaci naopak vyžadovalo mimořádnou osobní odvahu. Jejich láska k vlasti zvítězila. Zapojili se do odboje.

Po válce přišlo období komunismu. Bylo snadné přidat se ke Komunistické straně a získat výhody. Moji rodiče to však neudělali. Odmítli se z prospěchu přidat k ideologii, která ničila svobodu v naší zemi. Jejich volba byla opět nesnadná, ale jako vždy upřednostnili to správné rozhodnutí před vlastním pohodlím a ziskem.

Když tanky našich údajných spojenců překročily naše hranice a umožnily tak zahubit snahy o reformování komunistického režimu, stáli moji rodiče před jednou z nejtěžších voleb. Zůstat a čelit komunistické diktatuře, nebo odejít? To už jsem byla na světě já i můj bratr, tak své rozhodnutí nedělali jen za sebe, ale i za své děti. Byla to náročná volba. Navzdory možnostem (měli jsme a stále máme mnoho přátel v zahraničí) jsme naši vlast neopustili. Pro naši rodinu tak nastaly těžké časy.

Komunistický režim padl a zbavili jsme se socialismu. Pak přišlo referendum o našem vstupu do Evropské unie. Neváhala jsem. Evropská unie byla pro mne příslibem, že budeme žít v demokracii a mít svobodu. Že už se nikdy nestane, aby Českou republiku ovládla nějaká diktatura. Nabízeli nám vstup do společenství, kde každý stát měl právo veta. Navíc i vyhlídka na srovnání naší životní úrovně s vyspělými západními zeměmi vypadala lákavě a hlavně reálně. Hlasovala jsem pro vstup do takové EU.

Dnešní realita je bohužel jiná. Napříč parlamenty národních států byla protlačena Lisabonská smlouva, která zásadně změnila fungování celé EU. Opět o nás rozhodují za našimi hranicemi. Socialismus se nám vrací v plné síle a naopak svoboda z našich životů mizí každým dnem. Už zase jsme občany druhé kategorie. Tedy to, proti čemu má rodina vždy bojovala, je zpět. Navíc o srovnání naší životní úrovně s vyspělými státy nemůže být ani řeč.

My všichni dnes stojíme před další volbou. Zůstat v současné EU, nebo z ní odejít? O reformě se nemá smysl bavit. Žádný totalitní režim se sám od sebe nereformoval. A současná Evropská unie nevyhnutelně k totalitě směřuje. V takové situaci nemohu jen nečinně přihlížet. Ráda jsem přijala nabídku od Strany nezávislosti České republiky, abych za ni kandidovala do Evropského parlamentu. Zlu je třeba čelit, ne mu ustupovat. Má volba je tedy jasná. Stojím na straně hrdé, svobodné, nezávislé, respektované a prosperující České republiky. Taková však v rámci Evropské unie není a být ani nemůže. Proto je nutné vrátit Českou republiku z Bruselu zpět do rukou našich občanů.

Mimochodem… V úvodu jsem zmínila dvě volby. Studie jednoho institutu říká, že běžný český volič věnuje více času výběru jogurtu v supermarketu, než výběru komu dá ve volbách svůj hlas. To by vysvětlovalo, proč naše politická scéna vypadá tak, jak vypadá. V nadcházejících volbách do Evropského parlamentu neopakujte staré chyby a než hodíte do volební urny svůj hlas, přemýšlejte.

Mgr. Hana Jirkalová

kandidátka Strany nezávislosti České republiky do Evropského parlamentu

Naše nejnovější články

Chcete dostávat upozornění na naše nové články?

Pin It on Pinterest