Video: Hrdiny přebytkového rozpočtu 2018 jsou lidé v této zemi

| 3. 1. 2019 | Článek

Česká republika hospodařila v roce 2018 s přebytkovým rozpočtem ve výši téměř 3 miliardy korun. Andrej Babiš se chválí a parlamentní opozice kritizuje, že špatně plánoval, a že za přebytkový rozpočet mohou vnější vlivy. Úplně ale zapadla ta nejpodstatnější informace. Ten přebytkový rozpočet nevznikl úsporami. Vznikl na vašich zádech.

Výsledek byl způsoben dvěma základními faktory. Stát vybral více peněz na daních a sociálním pojištění zaměstnanců a přijal více peněz z Evropské unie než plánoval.

Jinými slovy stát obral zaměstnance v této zemi, kteří odevzdávají na všech daních, odvodech a poplatcích až šest tisíc z deseti každý měsíc, o další peníze. A zároveň skrze fondy EU obral občany ještě jednou. Tentokrát nejen ty české, ale i z dalších států EU.

Parlamentní opozice tyto základní důvody nekritizuje, protože ve skutečnosti nechce nižší daně a bojí se vystupovat proti EU, neboť by mohla v případě převzetí moci přijít o dotace na uplácení voličů. A v tom jsou si všechny dosavadní parlamentní strany rovny.

Je chybou, že přebytkový rozpočet nevznikl úsporami na straně veřejných financí. Skutečnými hrdiny nejsou vláda a ministři. Skutečnými hrdiny přebytkového rozpočtu jsou zaměstnanci, podnikatelé a soukromoprávní firmy v této zemi. Nebýt jich, neměla by se vláda vůbec čím chlubit.

Problém je v tom, že vládní útraty jsou příliš vysoké. Věřím, že to jednou společně s vámi změníme, protože každý z vás ví podstatně líp než jakákoliv vláda, jak efektivně využít svoje vydělané peníze.

František Matějka

předseda Strany nezávislosti České republiky

Naše nejnovější články

Přihlásit odběr novinek

Pin It on Pinterest