Reforma EU nemá šanci

| 9. 4. 2019 | Článek

Jako kluk si pamatuji začátek Perestrojky. Pro ty, kteří to neznají; jednalo se o hlubokou politickou a ekonomickou transformaci Sovětského svazu a celého Východního bloku, se kterou přišel tehdejší prezident Sovětského svazu a předseda Komunistické strany sovětského svazu Michail Gorbačov.

I když je EU něco jiného než SSSR, nelze tvrdit, že je tento rozdíl nějak zásadní, co se centrálního řízení ekonomiky a životů lidí týče. Ano, nezavřou vás, když budete sprostě mluvit o Junckerovi, ale za to, že jste řekli něco sprostého o Gorbačovovi, vás už také nikdo nezavřel. Tomu se zase říkalo glasnosť. Tu ještě v EU máme, tu zavádět nemusíme, ta bude nejspíše brzy zrušena.

Takže strůjci perestrojky stáli před stejným problémem jako dnešní reformátoři EU. Zrušit centrální plánování a dostat rozhodování na co nejnižší úroveň. Jak se říká „k lidem“. To je přesně to, co si podle mě většina lidí představí pod výkřikem: „Chceme reformovat EU.“

A obávám se, že ta podobnost se Sovětským svazem je větší, než si všichni tito reformátoři připouští.

V první řadě – kdo může tuto reformu začít? Kdo může s takovým návrhem přijít? V SSSR to byl nejvyšší politický představitel státu. Přijít s tím kdokoli jiný, byl by nejspíše umlčen. V EU to není jiné, musel by s tím přijít vrcholný orgán, Evropská komise. Nelze to nijak prosadit z Evropského parlamentu nebo jiné instituce. Teoreticky s takovým návrhem může přijít Rada Evropy, ale EK není nijak vázána se tím vůbec zabývat.

Takže si představme nepředstavitelné, a sice že EK přišla s návrhem rušení směrnic a předávání pravomocí zpátky na jednotlivé státy. Jak by to provedla? Nikdo neví, žádný podobný mechanismus nikdy nebyl použit a žádný ze 40 nebo 50 tisíců úředníků EK netuší, jak na to. A pokud by i něco vymysleli, tak to bude postoupeno Evropskému soudu (ne, to není soud pro lidská práva v Haagu), jehož povinností je takovýto návrh EK zamítnout, protože jde proti větší integraci. Ano, tento soud je tu jen proto, aby zamítl jakýkoli návrh, který nevede k ještě větší integraci EU.

Navíc jsem přesvědčen, že všechny pokusy o reformu EU, pokud by k nim došlo, dopadnou stejně jako pokus o perestrojku – rozpadem na jednotlivé státy a zrušením EU. A nevidím jediný důvod, proč by toho měla být součástí zrovna ČR. Vystupme teď a ušetříme si tím spoustu problémů, které na nás jinak čekají.

Michal Nosek

kandidát Strany nezávislosti České republiky do Evropského parlamentu

Naše nejnovější články

Chcete dostávat upozornění na naše nové články?

Pin It on Pinterest