window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-43482745-12');
Ohňostroj pro Sýrii2018-04-14T07:43:19+00:00

Project Description

Ohňostroj pro Sýrii

Ano, barevné spektakulární obrázky noční syrské oblohy osvětlené raketami můžeme docela dobře přirovnat k ohňostroji na bujarém velmocenského večírku. Racionální a akceptovatelné důvody, které by celé akci dávaly smysl, jednoduše chybí.

Prý došlo k chemickému útoku, prý jej spáchal Asad s Putinem za zády. Prý existují jasné důkazy, sdělují postupně prozápadní media, zřejmě s odkazem na dělostřeleckou přípravu na Twitteru. Jaké důkazy to vlastně jsou? Kdo je garantem jejich věrohodnosti, aby se dal morálně i legálně obhájit útok na suverénní stát a porušení mezinárodního práva? Útok, který bude znamenat s velkou pravděpodobností ztráty na lidských životech a neodnese ho nakonec nikdo jiný než těžce zkoušení občané Sýrie. Zřejmě toho válčení ještě nemají dost.

Kdo bude mít z ohňostroje prospěch? Nakonec všichni političtí hráči. Prezident USA ukáže svaly, Rusové jasně identifikují svého protivníka, aby se ještě více semkli za svým prezidentem, Asad ukáže, jak se obratně vyhnul škodám (což není takový problém, když o cílech byl jistě předem informován a měl týden času na přípravu), Britové se utvrdí ve správnosti protiruských akcí, když předešlá kampaň po útoku na agenta Skripala skončila s lehkou příchutí mediální blamáže, Macron se zapíše jako politik světového formátu atd. atp. Dokonce i Irán a vesměs většina muslimského světa posílí svoji víru v boji proti západním hodnotám. Odhaduji, že žádná následná superstrategie, která by snad mohla přinést mír a normální podmínky k životu, není na stole. Možná bude po velkém večírku následovat lehká mediální kocovina, kdy budeme znovu utvrzováni, že se stalo to, co se muselo v zájmu záchrany lidstva stát.

Obyvatel Sýrie se raději nikdo ptát nebude.

Richard Hartmann
člen předsednictva Strany nezávislosti České republiky