window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-43482745-12');
Dezinformace jsou prý zlo. Co dělat, když je šíří Vladimír Špidla nebo Tomáš Prouza?2018-04-28T17:51:43+00:00

Project Description

Dezinformace jsou prý zlo. Co dělat, když je šíří Vladimír Špidla nebo Tomáš Prouza?

Evropská komise navrhuje vznik sítě tzv. nezávislých ověřovatelů faktů a zvýšení podpory pro tzv. kvalitní žurnalistiku. Důvodem je prý šíření dezinformací, které ovlivňují chování lidí a jsou skutečnou hrozbou pro stabilitu evropské společnosti a demokratické instituce. Opravdu?

Pečlivě si přečtěte a srovnejte dva následující odstavce.

1) „A jestli integrace dorazí v plné síle do středovýchodní Evropy, je jasné, že nás nenechají stát opodál,“ obává se Matějka. Základní nutností je podle něj odmítnout euro a nepodílet se na další integraci v rámci eurozóny. Jakékoliv jiné řešení podle Matějky hrozí chaosem, snad dokonce občanskými válkami. „Můžeme to shrnout do sloganu: Buď nebude euro, nebo bude válka,“ uzavřel Matějka.

2) „A jestli integrace narazí na výrazný odpor středovýchodní Evropy, je jasné, že nás nechají stát opodál,“ obává se Špidla. Základní nutností je podle něj přijmout euro a podílet se na další integraci v rámci eurozóny. Jakékoliv jiné řešení podle Špidly hrozí chaosem, snad dokonce občanskými válkami. „Můžeme to shrnout do sloganu: Buď euro, nebo válka,“ uzavřel bývalý eurokomisař.

To druhé řekl v rozhovoru Vladimír Špidla. Slova Vladimíra Špidly, bývalého premiéra této země a eurokomisaře, prošla bez ztráty květinky. Za to první, kdybych to řekl, bych dostal za uši od protagonistů EU a byl označen na manipulátora, dezinformátora a rozšiřovatele nesnášenlivosti. V současné vyhrocené atmosféře bych se nedivil, kdyby mi přišili i požírání malých dětí zaživa. A to vynechám fakt, že nepokoje, terorismus a občanské násilí jsou doménou převážně právě zemí, které eurem platí.

Nebo třeba bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Ten sdílel na Twitteru dokument hodnotící hospodaření eurozóny a EU se slovy: „Tohle všechny ty proroky konce EU a krachu eura asi dost naštve: loni v eurozóně i celé EU klesal deficit i dluh, 12 zemí mělo přebytkový rozpočet a Slovinsko vyrovnaný. Jsem zvědavý, jakou pohádku si pro nás vymyslí teď…“ Jaká je realita? Polovina zemí s nejnižším dluhem (pozn.: CZE, BLG, DEN, ROM) v eurozóně není. Země s nejvyšším dluhem jsou v eurozóně všechny (pozn.: GRE-178,6 % / ITA-131,8 % / POR-125,7 % / BEL-103,1 % / CYP-100,8 % / ESP-98,3 % / FRA-97 %). Průměr dluhu eurozóny je 86,7 %. Zadlužení eurozóny kleslo díky snížení dluhové služby, které je způsobené masivními nákupy dluhopisů či pokladničních poukázek problémových států ze strany ECB za naprosto netržních podmínek. Význam slova „pohádka“ dostává v kontextu slov pana Prouzy hned jiný rozměr.

Síť tzv. nezávislých ověřovatelů faktů a zvýšení podpory pro tzv. kvalitní žurnalistiku ze strany Evropské komise nemají s potíráním hrozby pro stabilitu evropské společnosti a demokratické instituce nic společného. Jde o typickou snahu silového upevňování pozic, když cítíte svůj konec a kopete z posledního. Nebo si snad někdo myslí, že ti ověřovatelé faktů půjdou třeba po Špidlovi s Prouzou? A že tzv. kvalitní žurnalisté, protežovaní Evropskou komisí, tomu dají prostor na titulních stranách?

Nechci hodnotit, zda jsou slova Vladimíra Špidly a Tomáše Prouzy nevědomou dezinformací, nebo vědomou manipulací. Bezpečně však vím, že za účelem zničení suverenity, svobody a nezávislosti národních států, za účelem pokračující násilné integrace neslučitelného a za účelem oblbování lidí s cílem přijmout euro už vypustili dost manipulace a účelově pozitivní interpretace ve skutečnosti negativních zpráv. Přesto by mě ani na vteřinu nikdy nenapadlo takové lidi umlčovat zákony, regulacemi, nebo silou nově zakládaných dohledových úřadů. Na rozdíl od lidí, jako jsou pánové Špidla nebo Prouza, totiž ctím skutečnou svobodu slova a projevu. I tu jejich.

František Matějka
předseda Strany nezávislosti České republiky