Jsem hrdý, že jsme odmítli kvóty

| 8. 11. 2019 | Článek

V tomto týdnu se objevilo v médiích vyjádření generální advokátky Soudního dvora Evropské unie Eleanor Sharpstonové, že Česká republika, Polsko a Maďarsko nesplnily povinnosti plynoucí z unijních právních předpisů, když se odmítly zapojit do systému přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót. Z tohoto důvodu Evropská komise tyto tři státy zažalovala.

Je to krásný příklad praxe fungování Evropské unie. Je úplně jedno, jaké mají jednotlivé země názor, prostě budou poslouchat. Představte si, že jste majitelem bytu v bytovém domě a ostatní majitelé si na schůzi odhlasují, že každý byt musí přijmout jednoho migranta nebo rovnou celou rodinu. Že se Vám to nelíbí, že je byt Váš a jen Vy rozhodujete, kdo v něm bude bydlet? To ostatní nebude zajímat, prostě Vám to nařídí a když odmítnete, zažalují Vás. Zdá se vám to absurdní? Mě také, ale přesně tak funguje dnešní Evropská unie.

Nicméně jsem rád, že k tomuto odmítnutí došlo. Odmítám být pokrytec jako někteří naši politici, kteří tvrdí, že jsme se měli inspirovat příkladem Slovenska, které přijalo malou skupinu migrantů a soudu se vyhnulo. Tento přístup „vlk se nažral a koza zůstala celá“ je cestou do pekel.

Navíc systém kvót zcela selhal, plánováno bylo přerozdělení 160 tisíc migrantů, reálně bylo mezi země EU rozděleno asi 26 tisíc. Pouze pět zemí splnilo zcela své kvóty. Nicméně žalovány jsou pouze Česká republika, Polsko a Maďarsko. V současné době je tento systém povinných kvót mrtvý a to i díky přístupu těchto tří zemí. Jejich zástupci celkem oprávněně namítají, že se nejedná o rovný přístup, ostatně Polsko a Maďarsko leží EU v žaludku již dlouho. Také namítají, že kvóty byly schváleny přes jejich nesouhlas a že každá země má právo rozhodnout, kdo bude žít na jejím území a hlavní starostí vlád jednotlivých státu je myslet na bezpečí vlastních občanů. Pod toto se velmi rád podepíšu. Jak je patrné, pro představitele Evropské komise není blaho občanů členských státu nijak důležité. Ono se není čemu divit, tyto lidi nikdo nevolil, nemají žádnou politickou odpovědnost a tedy jim nemusí na názorech občanů záležet a taky nezáleží.

Co je také nutno zmínit, je fakt, že Evropská unie se, když se jí to hodí, neřídí ani vlastním právním řádem. Smlouva o fungování Evropské unie uvádí, že v otázkách ochrany vnitřní bezpečnosti a udržení veřejného pořádku se mohou jednotlivé státy rozhodovat samy.

Názorem generální advokátky se Soudní dvůr nemusí řídit, ale ať již bude jeho verdikt jakýkoliv, v jejích slovech se jasně odráží současné fungování Evropské unie. Je úplně jedno, zda nějaký stát s politikou Bruselu nesouhlasí, prostě bude poslouchat a když ne, tak přijde minimálně žaloba, případně trest. Pokud budou tyto tři státy odsouzeny za to, že jim záleží na bezpečí svých občanů, bude jasně patrné, na jakých základech EU funguje. Já nesouhlasím s velkou většinou toho, co provádí česká vláda v domácí politice, ale na toto její rozhodnutí vzepřít se nesmyslnému nařízení z Bruselu jsem hrdý.

Když se vrátím k příkladu s bytovým domem, kdybych žil v takovém domě, tak bych velmi rychle svůj byt prodal a odstěhoval se. Myslím, že obdobně se musíme zachovat i ve vztahu k Evropské unii.

 

Ing. Roman Malach

člen Strany nezávislosti České republiky

Naše nejnovější články

Chcete dostávat upozornění na naše nové články?

Pin It on Pinterest