Evropská unie nám zdražuje bydlení

| 26. 10. 2019 | Článek

Asi třem milionů obyvatel České republiky hrozí další nárůst nákladů na bydlení. Po zdražení elektřiny je očekáváno zdražení tepla dodávaného velkými teplárnami. A toto zdražení je přímým dopadem činnosti Evropské unie.

Od roku 2005 funguje systém emisních povolenek. Ve zkratce systém funguje tak, že EU určí každé zemi objem emisí, které může vypustit. Na tento objem jí vydá povolenky, které pak státy rozdělí, tedy prodají, společnostem, které produkují emise. Jedná se o nástroj, který má tlačit objem emisí dolů, protože společnost, která vyprodukuje méně emisí, než na které má povolenky, je pak může prodat na tzv. burze. Zatím to zní jako dobrý nápad. Problém nastává jako obvykle tím, že Evropská unie má možnost regulovat objem vydávaných povolenek. V rámci současného klimatického šílenství tak samozřejmě činí. To vede k tomu, že drasticky roste jejich cena. V roce 2017 se pohybovala cena na úrovni 6 euro za tunu emisí. Letos byl dosažen už i vrchol 30 euro. Nyní se cena pohybuje okolo 25 eur. To se vymyká i samotné představě EU, která očekávala, že v roce 2020 bude cena 20 euro. Je to tedy velký prvek nejistoty pro společnosti. Vzhledem k tomu, že povolenky tvoří již nyní velkou část jejich nákladů, velmi jim to ztěžuje, až znemožňuje plánování investic.

Samozřejmě toto má dopad i na cenu tepla pro koncové zákazníky. České velké teplárny se v rámci obavy o ztrátu zákazníků snažily cenu nezvyšovat. Nicméně vzhledem k tomu, že došlo k tak výraznému navýšení, jsou nuceny zdražit. Pro informaci: v roce 2017 zaplatily teplárny za povolenky 1,7 miliard Kč. Letos se čeká cca 8 miliard. Je jasné, že pak nic jiného než zdražení nezbývá.

Lidé, kteří odebírají teplo od těchto společností, mají dvě možnosti. Buď si se skřípěním zubů připlatit, nebo změnit dodavatele. To samozřejmě v tomto odvětví není tak snadné, jako změnit obchod, kam chodíme pro chleba. Variantou je odpojení z centrálního zásobování a pořízení si menší kotelny, především plynové. To má ale také několik nevýhod. Plyn má sice nižší emise CO2, ale zase produkuje více oxidů dusíku. Navíc velké teplárny jsou přísněji kontrolované. Dále jsou spotřebitelé závislí na ceně plynu, takže úspora není garantovaná. Navíc je zde problém bezpečnosti, když exploduje malá kotelna v domě, má to pro obyvatele horší následky než havárie v centrální teplárně.

Dopad je klasický jako u každé regulace z Bruselu. Situace se nezlepší, jen to lidé více zaplatí. Až vám přijde domů vyúčtování a budete se divit, proč máte takový nedoplatek za teplo a ohřev teplé vody, poděkujte prosím všem bojovníkům za klima a bruselským úředníkům. Oni jsou tím, kdo za to mohou. Bohužel to, že jim v duchu nebo i nahlas vynadáme, je asi tak jediné co s tím můžeme v této chvíli dělat. Nicméně je to další krok k tomu si přiznat, že členství v Evropské unii nám skutečně škodí a bude nám škodit čím dál více. Je třeba na to myslet u příštích voleb.

Ing. Roman Malach

člen Strany nezávislosti České republiky

Naše nejnovější články

Chcete dostávat upozornění na naše nové články?

Pin It on Pinterest