Dvojí metr v praxi

| 8. 2. 2020 | Článek

Hlavní událostí minulých dnů byl jednoznačně brexit. Jako jeden z jeho důsledků se nyní objevila debata o budoucnosti Skotska. Evropská unie podporuje jeho vystoupení z Velké Británie.

K brexitu bylo již řečeno hodně. Nechci čtenáře nudit opakováním již napsaného. Za sebe samozřejmě považuji vystoupení Velké Británie z Evropské unie za zásadní krok, za rozhodně jednu z nejvýznamnějších událostí tohoto století. Ta bude již těžko překonána, i když do konce století ještě osmdesát let zbývá. Osobně Britům samozřejmě fandím a doufám, že je to první kamínek, který spustí lavinu.

Nicméně zaujala mě jedna věc, možná okrajová, ale také demonstrující, jaký přístup má Evropská unie ke stejným situacím, jen s jinými účastníky. Skotsko nesouhlasilo s odchodem z EU, 62 % skotských voličů hlasovalo pro setrvání. To je prostě nezměnitelný fakt. Ovšem v poslední době se začíná mluvit o tom, že je to nespravedlivé, nedemokratické atd. Skotská premiérka Nicole Sturgeon (Skotská národní strana) již začíná vyhrožovat opakovaným referendem o vystoupení Skotska z Velké Británie a následné přihlášce do Unie. Některé názorové skupiny, bohužel ty které mají nyní v EU hlavní slovo, uznávají výsledky voleb, jen když ty dopadnou podle jejich představ.

Jistě si vzpomenete na poslední obdobnou událost. Bylo jí referendum o osamostatnění Katalánska v roce 2017. V tomto hlasování zvítězili příznivci samostatnosti, nicméně výsledky referenda nebyly členskými státy ani samotnou Unií uznány. Jedním z důvodů byl i fakt, že referendum bylo vyhlášeno bez souhlasu centrální vlády v Madridu. Katalánští politici, kteří referendum prosadili a chtěli se řídit jeho výsledky, jsou nyní ve Španělsku stíhání jako zločinci. Očekával bych tedy, že obdobný postoj zaujme Evropská unie proti snahám o referendum ve Skotsku.

Světe div se, opak je pravdou. Bývalý šéf Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že Evropská unie by byla nadšená, pokud by se Skotsko rozhodlo zažádat o členství v EU. To by bylo možné samozřejmě až po jeho odtržení od Británie. A není sám, obdobně reagovali v minulosti i další vysocí představitelé EU, například bývalý předseda Evropské komise Jean‑Claude Juncker.

Britská vláda se vyslovila jednoznačně. S referendem nedá souhlas. Skotská premiérka na to zareagovala prohlášením, že přezkoumá, zda by bylo možné zorganizovat referendum bez právní závaznosti, které by mohlo vést k vyhlášení samostatnosti. K takovému referendu by nepotřebovala souhlas Londýna. Tedy jednalo by se přesně o ten samý druh referenda, který se konal v Katalánsku. Proč tedy není slyšet jasný výrok z Bruselu, že takové referendum nebude uznáno? Protože by se Evropské unii náramně hodilo. Katalánsko nemělo zájem odcházet z EU. Už v ní začleněno bylo. Podpora snahy Skotska je jednoznačně pomstou Velké Británii. Pomstou zhrzené milenky která se není schopna smířit s tím, že jí její partner opustil.

Evropská unie prostě opouští demokratické postupy a zoufale kope kolem sebe. Za sebe doufám, že jsou to poslední předsmrtné záškuby. Bohužel dokáží napáchat velké škody. Evropská unie se prostě z brexitu nepoučila a přestože demokratický deficit a direktivní řízení z Bruselu byly jedněmi z hlavních důvodů brexitu, tak se Unie rozhodla ještě přitvrdit a už si ani nehraje na zdání demokracie a rovného přístupu. Schválit zákaz odchodu z EU si zatím ještě netroufnou, ale určitě by si to velmi přáli. Pevně věřím, že toto jednání bude mít za následek další exity a přál bych si, aby Česká republika byla jedním z prvních následovníků Británie, protože čím déle budeme zůstávat v tomto čím dál více totalitním spolku, tím více to naší zemi uškodí.

Ing. Roman Malach

člen Strany nezávislosti České republiky

Naše nejnovější články

Chcete dostávat upozornění na naše nové články?

Pin It on Pinterest