51 let od „přátelské pomoci“

| 20. 8. 2019 | Článek

Přesně před 51 roky (20. srpna 1968 v 23:00) začala invaze vojsk států Varšavské smlouvy do Československa. Nebyl jsem tehdy ještě na světě, ale měl jsem kolem sebe dost lidí, kteří se o tom nebáli mluvit.

V roce 1968 převzalo vládu v KSČ reformní křídlo. Žádní kapitalisté, ale reformní komunisté. Dočasně se jim podařilo otevřít hranice a uvolnit cenzuru tisku. To se stalo hrozbou pro tehdejší držitele moci nad zeměmi střední a východní Evropy. Tehdy byli tito „velcí šéfové“ v Moskvě a zaštiťovali se socialismem jako cestou k zářné komunistické budoucnosti. Pražské jaro, podobně jako předchozí Maďarské povstání v roce 1956, pro ně představovalo hrozbu. V Československu, stejně jako například v Maďarsku, šlo o moc jako takovou. Socialismus byl jen zástěrkou, hezkým příběhem pro lidi, kteří pro samou starost o živobytí nikdy příliš nesledují politiku a nechávají za sebe rozhodovat ostatní ve víře, že se tak budou mít lépe.

Dnešní svět je o něco jiný. Komunismus a tradiční socialismus je zprofanovaný. U nás se sice komunistická strana ještě drží, nyní asi nejblíže vládě od roku 1989. Ale ti novodobí uzurpátoři dálkového ovládání našich životů hledají svoji novou tvář. Nacházejí ji, jak jinak, u témat, která při vhodném podání vypadají, že jsou světoborně důležitá a jejich prosazování správné. Boj proti oxidu uhličitému či (údajně související) změně klimatu je jedním z nich. Ani v minulém století nebyli „ředitelé cizích životů“ jen komunističtí. Stačí vzpomenout na italský fašismus (neplést s německým nacismem).

Nenechme se zmýlit. Jedni totalitáři sice odešli, ale jiní jsou tady. Vlastně ne všichni jsou noví. Někteří to vzali z komunistických kanceláří přímo do Bruselu. Mají různé barvy a zaštiťují se různými dobře vypadajícími ideologiemi. Ale všichni takoví chtějí to stejné. Moc nad životy svých poddaných. A státní moc, pokud se jí podaří zbavit (úmyslně) omezujících pout, se stává tvrdým diktátem.

Z Orwellova románu 1984 se možná jen stěhujeme do Huxleyho Brave New World (Konec civilizace).

Ing. Karel Zvára, Ph.D.

člen Strany nezávislosti České republiky

Naše nejnovější články

Chcete dostávat upozornění na naše nové články?

Pin It on Pinterest